۱۰ عادت وحشتناک که خوشبختی ما را نابود می کند

https://energycapsule.org

ما همیشه به دنبال خوشبختی هستیم و خواهیم بود. هر روز تصمیماتی میگیریم که بر احساسات و نگرش ما تاثیر می گذارد. ما همواره اعتقاد داریم که تصمیماتمان، ما را به خوشبختی نزدیک تر می کند. به طور طبیعی از ترس دوری میکنیم و یک زندگی آرام را می سازیم. اما ۱۰ عادت وحشتناک میتواند خوشبختی مارا نابود کند.

تنها مشکل اینجاست که بعضی از تصمیمات سطح استرس و نا امیدی ما را بالا می برد. ما خیلی اوقات در عاداتی مخرب غرق می شویم که شانس ما را برای خوشبختی کاهش می دهد.

شما میتوانید این دور باطل و منفی را دور بریزید و با نابود کردن این ۱۰ عادت وحشتناک به زندگی سرشار از خوشبختی سلام بگویید.

   ۱. به طور مداوم خودمان را با دیگران مقایسه میکنیم

واقعیت این است که مقایسه خودمان با دیگران بسیار نا عادلانه است. با مقایسه خودمان با دیگران که در شرایط دیگری رشد می کنند نارضایتی و نا امیدی و کمبود اعتماد به نفس را در خودمان رشد می دهیم. این عادت وحشتناک باعث می شود از رسیدن به آرزوهایمان باز بمانیم.

خیلی راحته به دیگران نگاه کنیم و با خودمان فکر کنیم که آن شخص یک شخصیت عالی دارد، روابط خوب، ثروت عالی و یا خیلی جذاب است. اما این مقایسه عادلانه نیست، چرا که هر کدام از ما در این جهان خلقت یگانه هستیم و با استعداد خاص خودمان ، ترس ها ، اشتیاق ها و احساسات و صفات مختص به خودمان قرار است نور را به این جهان بتابانیم. ما اهداف متفاوت، تجربه متفاوت و خواسته های متفاوت داریم . وقتی خودمان را با دیگران مقایسه میکنیم. به خودمان بدی کرده ایم. یادتان باشد همه ما انسان هستیم با خوبی ها و بدی های خاص خودمان هیچ کدام از ما کامل نیستیم و فقط سعی میکنیم به بهترین خودمان نزدیک شویم.

  ۲.از داشته هایتان قدردانی نمی کنید.

مهم نیست در چه شرایطی زندگی می کنید، باید شکرگزار باشید. هر روز که چشمانتان را باز می کنید فرصتیست تا به اهدافتان نزدیک شوید و با خدمت به دیگران زندگی خود را شاد تر کنید. وقتی شکرگزار نیستید در واقع ارزش داشته هایتان را نمی دانید.

قدردانی زندگی را تغییر می دهد.شکرگزاری باعث تمرکز بر روی خوشبختی و افزایش میزان رضایت درونی شما می شود.مهم نیست چقدر موفق باشید اگر شکرگزار داشته هایتان نباشید هیچوقت احساس خوشبختی واقعی را تجربه نخواهید کرد. شکرگزاری استرس را کاهش می دهد، صلح درونی و آرامش خاصی را در زندگیتان ایجاد می کند.

۳.چسبیدن به مال دنیا و اولویت دادن به آن

ماشینی که برای رسیدن به آن طمع داری هیچوقت به این اندازه عاشقت نمی شود. ممکن است یک ساعت گران قیمت و لباس خیلی لوکس در شما احساس تعلق زیادی ایجاد کند اما باید بدونید که اون لباس یا ساعت به شما حس خاصی نداره و این زیاد خوب نیست. وقتی این احساس در شما رخنه کند باعث می شود هر روز استرس این را داشته باشید که این ها را از دست بدهید.

وقتی زندگیتان را فقط بر روی پول و چیزهای مادی متمرکز می کنید، از چیزهایی که واقعا شادتان می کند دور می شوید. ارتباط با مردم ،تجربیات جدید، تلاش برای رسیدن به رویاها ،عشق و لذت و.. . پول به ما کمک می کند که از خودمان و دیگران حفاظت کنیم و زندگی خوبی داشته باشیم ولی وقتی پول را همه چیز بدانیم تمام قدرت و احساسات انسانی در ما کم می شود دقیقا چیزهایی که ما را شاد و خوشبخت می کند تحت تاثیر قرار می گیرند. تعادل بین داشتن ثروت و خوشبختی یک امر بسیار مهم است و از همه مهم تر این است که بدانید خوشبختی از درون روح شما برمی خیزد نه با پول ثروت.

بدانید خوشبختی از درون روح شما برمی خیزد نه با پول و ثروت.

  ۴.به نفرت و ترس اجازه می دهید شما را کنترل کند.

مغز ما طوری برنامه ریزی شده که ما را از خطرات واقعی دور کند، اما ترس و اضطراب ما را فلج می کند. ترس از شکست مانع بزرگی برای دستیابی به خوشبختی است.ترس از این که ما کنار گذاشته شویم باعث می شود در زندگی ما سایه بزرگ نا کامی هر روز رشد کند.

برای نفرت نیز به همانگونه هست.به خودمان اجازه میدهیم در خشم غرق شویم و بدبینی و دشمنی در ما ریشه می دواند. می دونم ممکنه تجربیات سختی را گذرانده باشید ولی تصمیم گیری بر اساس نفرت هیچوقت تصمیمات درستی را رقم نزده است. نفرت خوشبختی شما را نابود میکند عادت وحشتناک بسیار مخربی است.

جلوی رشد نفرت و ترس را در وجودتان بگیرید. مدیتیشن ورزش و نوشتن یاد داشت های روزانه به شما کمک میکند این احساسات را فراموش کنید. زمان لازم است تا سایه این احساسات از زندگی شما رخت برکند ،نا امید نشوید و هر روز مدیتیشن کنید و بنویسید.

  ۵.تمرکز بر روی گذشته و آینده

یکی دیگر از ۱۰ عادت وحشتناک که خوشبختی مارا نابود می کند تمرکز بر روی گذشته و آینده است. اگر در گذشته زندگی می کنید و یا تمرکزتان بر آینده است. تجربیات و فرصت هایی که پیش رویتان هست را از دست می دهید. باید در حال زندگی کنی و از آن لذت ببرید، برعکس اگر آن امر را نادیده بگیرید، زندگی شما را پشت سر خواهد گذاشت.

زندگی در گذشته بیشتر مواقع به این معنی است بعضی از مسایل حل نشده و باعث پایین کشیدن شما خواهد شد. تمرکز بر آینده معمولا بدان معناست که شما اضطراب ان را دارید که چه اتفاقی قرار است بیفتد و آیا شما توانایی آن را دارید یا خیر. تحقیقات نشان می دهد کسانی که در حال زندگی می کنند بسیار شاد تر هستند و ارتباط بهتری با دیگران برقرار می سازند. بر روی تمرکز در زمان حال تمرین کنید در انتهای این مقاله تمرینی کاربردی ارایه می دهیم که باعث افزایش تمرکز شما در تمام جنبه ها خواهد شد.

  ۶.تلاش برای کنترل برای آنچه که در توان شما نیست

بسیار نا امید کننده است که زمان زیادی برای برنامه ریزی زندگی تان بگذارید و بعد متوجه شوید که راه رسیدن به خواسته هایتان چیز دیگری بوده است. به خودتان بگویید چه چیزهایی باید رها کنم؟ می دونم خیلی نا عادلانه به نظر می رسه اما بعضی چیزها را باید رها کنید. همه چیز طبق برنامه پیش نمیره.

بهترین کاری که برای خودتان می توانید انجام دهید این است که بفهمید شما همیشه بر روی صندلی راننده نشسته اید. شما می توانید کل زمان و وقت و انرژیتان را بر روی ساختن بهترین برنامه و پیش بینی هرآنچه در دنیای اطرافتان اتفاق می افتد صرف کنید، اما بدانید همه چیز بر وفق مراد دل شما پیش نمی رود. باید یاد بگیرید بعضی از مسایل دست ما نیست و بگذاریم به بهترین شکل گذر کنند.

خیلی وقت ها تمایل شدید ما برای کنترل همه چیز ریشه در ترس های ما دارد. ما باور کرده ایم که بدترین اتفاق زمانی می افتد که فرمون ماشین زیر دست ما نیست. در اصل ما تمام تلاشمان را می کنیم تا شاد نباشیم. به جای تلاش برای کنترل همه جزییات زندگی ، بگذارید زندگی روند طبیعی خودش را طی کند.

  ۷.گرفتار شدن در بازی گناه

سرزنش کردن دیگران به دلیل مشکلات خودمان علاوه بر لطمه زدن به خودمان باعث آزار دیگران می شود. وقتی دیگران را مقصر بدانیم، ما  از زیر بارمسیولیت خودمان در برابر اعمال و رفتارمان شانه خالی کرده ایم. ما تمام تقصیرها را گردن شخص دیگری می اندازیم چون حاضر نیستیم اشتباهاتمان را قبول کنیم. این باعث میشه به خودمان تلقین کنیم به دلیل اشتباه دیگری به اینجا رسیده ایم و این باعث احساس بهتری در ما می شود.

با مقصر دانستن شخص دیگر حسرت و نا امیدی را از خودمان دور می کنیم. اما همیشه ما در قبال تمامی اقدامات و رفتارهایمان مسول هستیم. هیچ کس نمیتواند ما را مجبور کند کاری انجام دهیم یا خیر و هیچ کس مسیولیت اعمال ما را به عهده نخواهد گرفت.

  ۸.احاطه شدن توسط انسانهای منفی و تفکرات سمی

خودشان ارتباط با انسانهای منفی باعث از بین رفتن خوشبختی ما می شود . افراد منفی از زندگی راضی نیستند. اگر مراقب نباشید تقکرات سمی آنها، شما را از لحاظ روانی بدبین و نا امید میکند. واقعیت تلخ این است که مردم سمی و منفی اصلا به شما اهمیت نمیدهند و برای آنها مهم نیست چقدر تلاش می کنید تا بر روی آنها تاثیر بگذارید.

10 عادت وحشتناک که خوشبختی ما را نابود می کند/کپسول انرژی

باید احتیاط کنید که این افراد همیشه با نظرات شما مخالفت می کنند، و زمانی که به شما احتیاج دارند شما را تایید می کنند و به خواسته های شما هیچ اهمیتی نمی دهند. این افراد اصلا بویی از روابط درست و احترام بی افراد نبرده اند.

اجازه ندهید روابط نادرست با این افراد ادامه پیدا کند تا رویاها و اهداف شما را تحت تاثیر بگذارند. قاطع و با اعتماد به نفس بدانید که کی هستید. شما لایق این هستید که با افرادی موفق و قابل احترام و مهربان نشست و برخاست کنید. تو لایق پرواز با عقابهایی.

  ۹.به تعویق انداختن کارها تا نابودی خواسته ها

بدترین عادت وحشتناک روزمره ما به تعویق انداختن کار هاست. همه ما خیلی وقتها از وظایف خودمان سر باز زدیم و توضیح و بهانه ای را اختراع کردیم تا ثابت کنیم چرا کاری را که باید انجام می دادیم را انجام نداده ایم. اما عادت به تعویق انداختن کارها به طور جدی در بلند مدت بر روی خوشبختی ما تاثیر می گذارد.

با به تعویق انداختن کارها شما زمان و انرژی ارزشمند زیادی را از دست داده اید که با آنها می توانستید اهداف و رویاهایتان را به دست آورید.

وقتی به گذشته بر میگردید وبه نحوه گذراندن زمان فکر میکنیدآیا حس سرخوردگی به شما دست می دهد؟

آیا روزهای شما هدف دار و با ارزش بوده اند؟ یا اجازه دادید فرصتها از زیر دست شما در بروند؟

اجازه نده خیلی دیر بشه همین الان شروع کن.

  ۱۰.همیشه بدترین منتقد خودتون هستید؟!

ما معتقدیم، ما باید سطح انتظارات خودمون رو بالا ببریم و به خودمون سخت بگیریم. اصلا انتقاد از خودمان لازمه، تا وقتی شکست میخوریم، بتوانیم عیب هایمان را شناسایی کنیم و خلآ های وجودیمان را پر کنیم.

این خیلی مهمه که روی قسمت هایی که باید کار کنیم، آگاهی داشته باشیم. همه ما  هم میدانیم شخصیت انتقاد ناپذیر ما را به هیچ جا نمیرساند. اما اگه تو دائما داری به خودت سرکوفت میزنی و دائما داری به خاطر اشتباهات خودت را سرزنش میکنی باز هم به هیچ جایی نخواهی رسید. این سرزنش کردن فقط تو را اذیت میکند و تو را از فهمیدن معنای واقعی خوشبختی دور میکند

کلید اصلی، اینکه بفهمید  به چه دلیل انقدر خشن با خودتون رفتار میکنید. بیاید با هم رو راست باشیم. آیا واقعا از اینکه فکر می کردید بهتر میتونستید انجامش بدید نا امید هستید؟ یا اینکه نظرات و ارزیابی های بقیه مردم روی شما تاثیر میگذارد؟  آیا واقعا شما به خاطر ترس از حرف مردم دارید خودتون رو شکنجه میدهید؟

زمان میبرد تا با خود واقعی تان ارتباط برقرار کنید. واقعا از زندگی چه میخواهید؟ چه کسی میخواهید بشوید؟ شور و اشتیاق واقعی شما در چیست؟

تمرین:

شما باید خودتان باشید و عمیقا عاشق و قدردان آنچه هستید. حرف های منفی که وسط مغز شما راه میروند کنار بگذارید و به جای آن انتقاد های سازنده از خودتان بکنید. یادتان باشد به اندازه ای که با دیگران مهربان هستید با خودتان مهربان باشید.

این راه خوشبختی واقعی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *